O poradni
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 7 w Lublinie zatrudnia 10 specjalistów: logopedę, psychologów, pedagogów (w tym: oligofrenopedagoga, surdopedagogów, tyflopedagoga), terapeutów pedagogicznych, specjalistów wczesnego wspomagania dziecka i doradcę zawodowego. Dzięki temu zapewnia kompleksową pomoc psychologiczno-pedagogiczną oraz psychoedukacyjną dzieciom, młodzieży, rodzicom i nauczycielom z terenu Powiatu Lubelskiego, poprzez podejmowanie działań zgodnych z ich podstawowymi zadaniami, takimi jak:
- Diagnozowanie dzieci i młodzieży.
- Udzielanie dzieciom i młodzieży oraz rodzicom bezpośredniej pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
- Realizowanie wczesnego wspomagania rozwoju dzieci.
- Udzielanie wszechstronnej pomocy terapeutycznej dzieciom od urodzenia do chwili pójścia do szkoły w ramach rządowego programu „Za życiem”.
- Realizowanie zadań profilaktycznych oraz wspierających wychowawczą i edukacyjną funkcję przedszkola, szkoły i placówki, w tym wspieranie nauczycieli w rozwiązywaniu problemów dydaktycznych i wychowawczych.
- Organizowanie i prowadzenie wspomagania przedszkoli, szkół i placówek w zakresie realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, w tym poprzez realizowanie zadań w ramach sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli.
Teren działania
Terenem działania Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 7 w Lublinie jest 6 gmin: Jastków, Konopnica, Garbów, Niemce, Wólka, Głusk.
Poradnia w Lublinie ma pod swoją opieką 63 szkoły i placówki oświatowe (ok. 10 tys. uczniów) zlokalizowanych w wyżej wymienionych gminach wchodzących w skład Powiatu Lubelskiego.
Zakres form terapii
Specjaliści pracujący w PPP nr 7 w Lublinie wychodzą naprzeciw zmieniającym się oczekiwaniom i potrzebom swoich klientów w zakresie nowych form terapii oraz zgłaszanych problemów rozwojowych i edukacyjnych dzieci i młodzieży poprzez:
- Wyjazdy zespołowe do szkół, podczas których udzielano konsultacji i porad dla dyrektorów, nauczycieli, pedagogów, specjalistów rewalidacji, psychologów.
- Szkolenia Rad Pedagogicznych.
- Organizowanie spotkań informacyjno-szkoleniowych oraz konsultacji dla dyrektorów szkół oraz nauczycieli.
- Praca w Zespole ds. realizacji "Powiatowego programu profilaktycznego w zakresie promowania i wdrażania prawidłowych metod wychowawczych w stosunku do dzieci w rodzinach zagrożonych przemocą na lata 2018-2021".
- Współpraca przy realizacji rządowego programu "Za Życiem".
- Przeprowadzanie scriningów psychologiczno-logopedycznych.
- Szkolenia dla rodziców w ramach zebrań z rodzicami oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży organizowane w szkołach w Jastkowie, w Leścach, w Motyczu, w Jakubowicach Konińskich, w Dysie, w Zemborzycach Tereszyńskich, w Pliszczynie, w Świdniku Małym, w Sobianowicach, w Woli Przybysławskiej, w Garbowie, w Nasutowie, w Woli Przybysławskiej, w Wilczopolu-Kolonii.
- Prowadzenie terapii grupowej rodziców mających problemy z wychowaniem dzieci "Szkoła dla rodziców".
- Prowadzenie terapii grupowej dla dzieci z klas I-II oraz III-V "Trening Umiejętności Społecznych".
- Prowadzenie terapii grupowej dla dzieci i młodzieży z problemami emocjonalnymi (m.in. nieśmiałość, zaburzenia nastroju, objawy depresyjne), dla klas III-V oraz VI-VIII.
- Zorganizowanie szkolenia dla dyrektorów jednostek oświatowych powiatu lubelskiego ”Prowadzenie dokumentacji Rady Pedagogicznej. Protokół elektroniczny” poprowadzonego przez dyrektora Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
- Realizowanie projektu "Uczeń, komputer a wokół niego cztery ściany", kierowanego do nauczycieli szkół podstawowych, którego celem było budowanie samooceny i poczucia własnej wartości, w związku z pandemią COVID-19.
- Aktualizacja na stronie internetowej Poradni zakładki „Wsparcie psychologiczno-pedagogiczne w sytuacji kryzysu zawiązanego z epidemią koronawirusa” oraz „Do poczytania dla rodziców i nauczycieli” - publikacja specjalistycznych artykułów, prezentacji multimedialnych dla rodziców, nauczycieli i wychowawców, opracowanych przez pracowników poradni ( „Jak rozwijać u dziecka motywację wewnętrzną?”; „Jak bezpiecznie korzystać z sieci.”; Jak osoby z autyzmem postrzegają świat?’; „Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci”; „Jak ekrany wpływają na nasz wzrok?”; „Czas na wzrok- gimnastyka oczu”; „Kształcenie specjalne- pytania i odpowiedzi”; ”Weź głęboki oddech i pomóż sobie przetrwać stres-ćwiczenia relaksacyjne dla nauczycieli”; „SOS kiedy dziecko nie chce jeść”; „jak budować relację z małym dzieckiem- więź z dzieckiem”).
- Doskonalenie nauczycieli ze szkół znajdujących się na terenie działania Poradni poprzez organizację warsztatów: „Trudne emocje w pracy nauczyciela”; „Rola nauczyciela współorganizującego kształcenie integracyjne”; ”Wsparcie psychologiczno-pedagogiczne uczniów powracających do szkół po okresie pandemii”.
- Spotkania z Wójtami z Gmin: Jastków, Wólka, Niemce, Konopnica oraz dyrektorami szkół dotyczące analizowania form dotychczasowej współpracy, dostosowania jej do aktualnej rzeczywistości oraz analiza wydawanych przez poradnię dokumentów.
- Współpraca z Katolickim Uniwersytetem w Lublinie w ramach projektu "Regionalny Program Rozwoju Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II"- zorganizowanie 4 miesięcznego stażu zawodowego dla studentki pedagogiki.
- Współpraca z uczelniami wyższymi w zakresie przeprowadzania praktyk studenckich (Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie, Wyższa szkoła Pedagogiczna im. J. Korczaka w Warszawie, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Wyższa Szkoła Nauk Społecznych w Lublinie).
Godziny otwarcia poradni
- Sekretariat poradni jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 - 15:30.
- Pracownicy poradni diagnozują dzieci od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 17:00.